Jak NIE sprzedawać

Pracując w Call Center na stanowisku, które wymaga wykonywania połączeń wychodzących często popełnia się różne błędy, które już na wstępie mogą zniechęcić potencjalnego klienta do prowadzenia dalszej rozmowy. Sprzedając produkt lub usługę, należy nie dość, że znać ich specyfikę, lecz także nawiązać dobry kontakt z klientem i postarać się sprostać jego oczekiwaniom.

Kontakt z klientem nie zawsze okazuje się łatwy i przyjemny. Konieczne jest zapoznanie się z wieloma technikami negocjacyjnymi, tak, aby finalnie udało się sprzedać produkt. Konsultanci powinni nauczyć się dostosowywać swoje argumenty do danego klienta. W dzisiejszych czasach klienci są już niestety znudzeni telefonami od konsultantów, którzy nie potrafią ich zainteresować i już na wstępie nie wyrażają chęci dalszej konwersacji.

Warto pamiętać, aby po nabyciu wprawy w rozmowie z klientami nie dać się wciągnąć w rutynę i nie powtarzać utartych schematów. Trzeba mieć na uwadze to, że każdy klient jest inny, każdy ma inne potrzeby, inne nastawienie i inne argumenty do niego przemawiają. Kiedy po raz kolejny jednego dnia odbiera telefon i słyszy „Dzień dobry, dzwonię z firmy XXX, ta rozmowa będzie nagrywana”, po prostu bez zastanowienia się rozłącza. Każdy konsultant powinien nauczyć się, jak zainteresować rozmową kontrahenta, dowiedzieć się jak najwięcej o jego potrzebach, tak, aby móc im sprostać i zaoferować dokładnie to, co jest pożądane.

Oczywiste jest także to, że należy mieć jak najlepszą wiedzę na temat sprzedawanego produktu bądź usługi. Nikt nie chce, aby klient złożył później reklamację, albo żeby umowa została unieważniona. Nie dość, że nie wpływa to pozytywnie na reputację firmy, to w dodatku może nieść nieprzyjemne konsekwencje służbowe lub przyczynić się do nieotrzymania premii przez pracownika. Należy więc pamiętać o ciągłym utrwalaniu swojej wiedzy.

Podsumowując, każdy konsultant powinien pamiętać o tym, aby ciągle doskonalić i uzupełniać swoją wiedzę na temat sprzedawanych usług i produktów. W dodatku mieć także na uwadze to, aby nie powtarzać starych schematów, dostosowywać ofertę do konkretnego klienta. Każdy z rozmówców lubi czuć się wyjątkowo i wiedzieć, że dana oferta została przygotowana specjalnie dla niego. Wtedy na pewno wyrazi chęć na dalszą rozmowę, a może nawet zgodzi się nabyć produkt lub podpisać umowę.